Тера-band академија на логото

Сквотирање на нестабилна површини не се зголеми мускулната активирање

4 јануари 2011

Нестабилна површини како што се пена влошки и воздух-пополнети дискови имаат историски се користи за да се зголеми мускулната активирање на нозете при извршување на сквотот. Некои веруваат дека стои на нестабилна површина бара повеќе активирање на мускулите да се одржи стабилноста. Истражување поставени на Академијата Блог покажа дека, сепак, стои на нестабилна површини всушност се намалува производството на сила и ЕМГ нивоа активирање на екстремитетите. За жал, некои истражувања покажуваат конфликтни резултати се должи на различни методологии, што доведува до забуна во секојдневната практика.

Д-р Џефри Мекбрајд и неговите колеги од Апалачките Државниот универзитет во Северна Каролина извршија студија за нивоата ЕМГ на бутот и долниот дел на грбот мускули додека предмети клечеше на стабилна и нестабилна површина со користење на надувување диск под нозете. На предмети изведена овие сквотови на различни товари да се погледне на ефектите на различни нивоа на отпор како и нестабилноста.

Стабилниот клеча состојба резултираше со слични или повисока активирање ЕМГ на vastus lateralis, hamstrings, и лумбалниот строител spinae во споредба со нестабилна состојба на сите нивоа на отпор. Истражувачите заклучиле дека нестабилната резултати сквотирање во значително помалку во мускулите активирање и не треба да се користи ако целта на вежбата е да се зголеми силата. Додека Тера-band дискови стабилност може да биде соодветен за обука рамнотежа, не се препорачува за употреба со натоварени сквотот кога целта е да се зголеми силата.

Суд:. Мекбрајд JM, Ларкин TR, Dayne часот, Haines TL, Кирби TJ . Ефект на апсолутни и релативни вчитување на мускулна активност за време на стабилна и нестабилна сквотирање Int J Спорт Physiol исполни. 2.010 јуни; 5 (2): 177-83.

Посетете го порталот на Тера-band Академијата за обука за стабилност тука

Еден коментар

  1. Објавено 4 Јануари 2011 година во 13:39 | Линк

    Одлична статија. Обука нестабилност не е за тренинг за сила. Тоа е повеќе за проприоцепцијата и рамнотежа.
    За спортистите тоа е одлична форма на вежбање. Јас се укаже спортисти да го менува. Некои денови со нестабилност обука, некои со сила обука.
    Овој вид на обука, всушност, ме спаси од кои им е потребна операција по една несреќа додека играат фудбал. На proprioceptive обука ме чува од ставање на сите мои телесната тежина надолу кога моето колено виткањето истите спречување на сите од кинење на лигаментите.

Коментирај

Вашиот е-мејл никогаш не се дели. Задолжителни полиња се означени *

*
*