Тера-band академија логото
 • 8 Септември е Светски ден на физикална терапија

  8 Септември 2014

  Ако сте нови овде, можеби ќе сакате да се претплатите на нашиот е-мејл ажурирања за нови блог постови. Ви благодариме за посетата! Денес, 8 септември, е Светскиот ден на физикална терапија. Ова е многу посебен ден за мене да размислуваат за и да се заблагодарам на моите меѓународни пријатели и колеги. Јас ги помина последните 15 години од мојот [...]

 • Проприоцепција и мускулна сила: Придонеси да се балансираат и заедничка стабилност

  31 јули, 2014

  Враќање назад Четврток! Во 2000 година, истражувачите сакаа да се утврди дали проприоцепција или мускулна сила е доминантен фактор во рамнотежа и заедничка стабилност, и што е дефинирано кој тип на глуждот рехабилитација е најефикасна за овие намени. 32 здрави, физички активни млади субјекти беа случајно доделен на една од 4 групи. (1) контрола; (2) зајакнување група: TheraBand еластичен отпор [...]

 • Едноставна вежба за голфери лакт болка со FlexBar

  Јули 28, 2014

  Пред неколку години, спортски физиотерапевт Тим ​​Тајлер развија револуционерен вежба за тениски лакт употребувајќи го TheraBand Flexbar. Со помош на "ексцентрично" отпор, пациенти со хроничен тениски лакт значително подобрена во сила и болка. Неговите резултати со помош на "Тајлер пресврт" беа објавени во списанието на рамото и лактот хирургија, и доби меѓународно внимание медиуми. [...]

 • TheraBand отпор нуди слични метаболички корист како машини за paraplegic вежба

  3 јули 2014

  Враќање назад Четврток! Во 2002 година, истражувачите од проектот Мајами да се излечи парализа и Универзитетот во Мајами на Факултетот за медицина во споредба 2 вида на отпор обука врз метаболичките реакции во paraplegic пациенти: Машина-базирани и еластична отпорност врз основа. Лица со параплегија мора да ги одржуваат кардиоваскуларни фитнес; сепак, тие се ограничени на горниот вежба телото. Коло отпор обука се чини дека [...]

 • Колку калории се изгорени за време на еластична бенд вежби?

  24 Јуни 2014

  Секој знае важноста на одржување на здрава телесна тежина. Исхрана и вежбање остане златниот стандард препорака за оние кои имаат потреба да изгубат тежина. Вишокот на калории потрошувачка доведува до зголемување на складирање на масти, особено во седентарен поединци. А здрав начин на исхрана им помага на ограничување доза калории, додека вежба помага согорува вишокот калории. Одржување на рамнотежа помеѓу калории троши [...]

 • 2 3 4 5 ... 10 20 30 ... Last » Страна 1 од 85 1 2 3 4 5 ... 10 20 30 ... Последно »